İlişki Problemleri Terapisi

  1. Tedavilerim
  2. İlişki Problemleri Terapisi

İlişki Problemleri Terapisi

İlişkiler hayatımızın çok anlamlı bir parçasıdır ve bize büyük bir mutluluk ve doyum getirebilir. Sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla ve iş arkadaşlarımızla olan güçlü bağlar, sağlıklı ve üretken olmamızı sağlar ve çoğu kişi için bu ilişkiler önemli bir rehberlik, sevgi ve destek kaynağı sunar. Bazı durumlarda ilişkilerimiz beklentilerimizi karşılamıyor olabilir ve bu da mutluluğumuzu ve yaşam memnuniyetimizi etkileyebilir. İlişkiler tek taraflı olabilir ve iki kişi ilişkiyi eşit görmezse sorunlar ortaya çıkabilir. İlişki danışmanlığı bir seçenektir - ister çift ister birey olarak - endişeleriniz ve ihtiyaçlarınız hakkında konuşabilir ve ilişkilerinizden ne istediğinizi keşfedebilirsiniz.

Neden iyi ilişkilere ihtiyacımız var?

İnsanlar doğal olarak çok sosyaldir. Başkalarının arkadaşlığından zevk alırız ve olumlu etkileşimler ve anlamlı arkadaşlıklar isteriz. Bir dereceye kadar, iyi ilişkiler hayatta kalmamız için yiyecek ve su kadar önemlidir, bu da ilişkilerimiz zarar gördüğünde, sağlığımızın ve mutluluğumuzun neden etkilendiğini açıklayabilir.

Yalnızlık ve izolasyonun etkileri günde 15 sigara içmek kadar zararlı olabilir ve obeziteden daha zararlıdır.

- Yalnızlığın etkileri ve nasıl bağlı kalınacağı hakkında daha fazla bilgi edinin .

İşyerinde, meslektaşlar ve profesyonel çevrede bulunan diğer kişilerle iyi ilişkiler kurmak, üretkenliği artırır ve kariyer gelişimi için değerlidir. Patronunuzla iyi ilişkiler içinde olmak sadece üretkenlik için harika değildir, aynı zamanda yeni fırsatlar ortaya çıktığında değerlendirilme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. İyi ilişkiler kurma özgürlüğü duygusu da var - ilişki sorunlarının getirdiği engellerin üstesinden gelmek için zaman ve enerji harcamak yerine, işinize odaklanabilir ve orada geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hem iş içinde hem de dışında kötü ilişkiler stres seviyelerini etkileyebilir ve iş-yaşam dengenizi etkileyebilir . İşyerinde stresi nasıl yöneteceğinizi ve kendinize nasıl yardım edebileceğinizi öğrenin.

İlişki problemlerinin türleri

İlişki sorunları, ilişkinin niteliğine ve sorunlara yol açan koşullara bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Bir ilişki danışmanı hem bireylerle hem de çiftlerle çalışacaktır ve hepimiz farklı olsak da, ilişkiler sırasında ortaya çıkan ve ilişki danışmanlığında yaygın olan ortak sorunlar vardır.

Yaygın ilişki sorunları türleri şunları içerir:

İşler ve ihanetler

Eşinize veya yakın bir arkadaşınıza ihanet etmek, o çok değerli güven duygusunu yok ettiği için ilişkinize büyük zarar verebilir. Bir ilişki, finansal sırlar veya gizli bir bağımlılık olsun, ihanet yürek kırıcı olabilir ve bazı durumlarda ilişkinin sona ermesine yol açabilir. Ancak çok sayıda insan acının üstesinden gelmek, güveni yeniden inşa etmek ve ilişkiyi devam ettirmek için ihanet etmek isteyecektir.

Ayrılık ve boşanma

Bazen çiftler, pratiklikleri dikkate almadan veya ilişkinin kurtarılıp kurtarılamayacağını düşünmeden ayrılmaya veya boşanmaya karar verirler. Ayrılık danışmanlığı, nihai bir karar verilmeden önce bir ayrılığın araştırılması için bir fırsat sağlar. Tüm ilişkiler devam edemese de, çiftlerin kendi ihtiyaçları için sağlıklı bir şekilde kapanmalarına ve ilerlemelerine yardımcı olmak, gelecekte onlara gerçekten fayda sağlayabilir.

Evlilik öncesi sorunlar

Bazı çiftler, ilişkilerin bozulması veya gelecekte zorluklarla karşılaşması durumunda kendilerini nasıl hazırlayacakları konusunda ekstra destek ve tavsiye ister. İlişkiler doğal olarak iniş ve çıkışlarla doludur (biz doğal olarak arkadaşlık isteyebiliriz, ama aynı zamanda çok düşünceli yaratıklarız). Evlilik öncesi danışmanlık, çiftlerin bir çocuğun doğumu gibi ilişkilerinin farklı aşamalarında ortaya çıkabilecek potansiyel stres faktörlerinin farkında olmalarına ve nasıl başa çıkacaklarını, üstesinden gelebileceklerini ve gelişeceklerini bilmelerine yardımcı olabilir.

Aile sorunları

Aile üyelerimizle ilişkilerimiz hayatımızın ayrılmaz bir parçasını oluşturur ve bunlar gerildiğinde çok fazla acıya ve hayal kırıklığına neden olabilir. Bazı durumlarda, bir sürtüşmeye neden olan bir aile üyesi olabilir veya daha önceki bir anlaşmazlık veya zaman içinde oluşan ve hiçbir zaman düzgün bir şekilde ele alınmamış birkaç sorun olabilir. Aile danışmanlığı, aile üyelerinin açıkça iletişim kurabilecekleri, birbirlerini dinleyebilecekleri ve anlaşmazlıkları çözebilecekleri güvenli ve destekleyici bir ortam sağlar.

Kültürler arası ilişkiler

İlişkiler, yeni bir birim oluşturmak için farklı geçmişlerden iki kişinin bir araya gelmesini içerir. Birçoğu için bu süreç nispeten basit ve çok doğal görünse de, diğerleri için farklılıkları bir uzlaşmaya varılamayacak kadar belirgin olabilir. Danışmanlık, çiftlerin birbirlerinin inançlarını ve değerlerini daha iyi anlamalarına, farklılıkları ve uzlaşmalarıyla nasıl çalışacaklarını öğrenmelerine, daha güçlü ve sağlıklı bir bağ kurmalarına yardımcı olur.

Danışmanlık nasıl yardımcı olabilir?

İlişki konularına bireysel olarak veya iki kişiye yardımcı olmak için tasarlanmış bir şekilde konuşma terapisini kullanan bir tür danışmanlık olan çiftler danışmanlığı şeklinde katılabilir . Bu gerçekten size ve danışmanlıktan ne elde etmek istediğinize bağlıdır.

Bazen bir ilişki sizi kalabalık hissettirebilir ve benlik duygunuzu kaybetmişsiniz gibi - yargılamadan, güvenli bir alanda konuşma fırsatına sahip olmak için bireysel seanslardan yararlanabilirsiniz. Diğer zamanlarda, her ikiniz de normal hayatınızın dışındaki bir alanda - özel, güvenli ve tamamen tarafsız bir yerde - konuşmaktan faydalanabilirsiniz. İlişkide her zaman bir sorun olmayabilir, ancak eğer biriniz mücadele ederse, eşinizi ve dolayısıyla ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bana Whatsapp ile ulaşabilirsin
Whatsapp Hattı