Sağlıklı Çift İlişkisi için Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Blog
  2. Sağlıklı Çift İlişkisi için Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir İlişkiyi Sağlıklı Yapan Nedir?

Romantik bir ilişkiniz varsa veya istiyorsanız , muhtemelen sağlıklı bir ilişki istersiniz, değil mi? Ama tam olarak sağlıklı bir ilişki nedir?

Duruma göre değişir.

İnsanların farklı ihtiyaçları olduğu için sağlıklı ilişkiler herkes için aynı görünmüyor. İletişim, cinsiyet , sevgi, alan, paylaşılan hobiler veya değerler ve benzeri konulardaki özel ihtiyaçlarınız yaşam boyunca değişebilir.

Yani, 20'li yaşlarda işe yarayan bir ilişki, 30'larınızda olmasını istediğiniz ilişki gibi bir şey olmayabilir.

Bir ilişkinin daha geleneksel tanımlarına uymayan ilişkiler yine de sağlıklı olabilir. Örneğin, çok eşlilik ya da etik olmayan tek eşlilik uygulaması yapan kişiler, sağlıklı bir ilişkiyi tek eşlilik uygulayan insanlardan biraz farklı şekilde tanımlayabilir.

Kısacası, "sağlıklı ilişki" geniş bir terimdir çünkü bir ilişkiyi geliştiren şey, içindeki insanların ihtiyaçlarına bağlıdır.

Ancak gelişen ilişkilerde birkaç önemli işaret öne çıkıyor. 

Açık iletişim

Sağlıklı ilişkilerdeki partnerler genellikle hayatlarında olup bitenlerden bahseder: başarılar, başarısızlıklar ve aradaki her şey.

Günlük yaşamda meydana gelen şeylerden, iş veya arkadaş stresi gibi zihinsel sağlık semptomları veya finansal kaygılar gibi daha ciddi sorunlara kadar ortaya çıkan her türlü konuyu rahatça konuşmalısınız .

Farklı fikirleri olsa bile yargılamadan dinler ve sonra bakış açılarını paylaşırlar.

İletişim iki yönlüdür. Ayrıca, ortaya çıktıkça kendi endişelerini veya düşüncelerini dile getireceklerini hissetmeniz de önemlidir.

Tek eşli olmayan ilişkilerdeki insanlar, duygusal kontrollere ve diğer partnerlerle neler olduğuna dair sık ​​sık iletişime daha fazla değer verebilir.

Güven

Güven , dürüstlük ve doğruluk içerir. Birbirinizden sır saklamıyorsunuz. Ayrı olduğunuzda, diğer insanları takip etmeleri konusunda endişelenmezsiniz.

Ancak güven, sizi aldatmayacak veya yalan söylemeyeceklerine inanmanın ötesine geçer.

Aynı zamanda, onlarla kendinizi güvende ve rahat hissettiğiniz ve size fiziksel veya duygusal olarak zarar vermeyeceklerini bildiğiniz anlamına gelir. En iyi çıkarlarınızı düşündüklerini biliyorsunuz, ancak aynı zamanda sizi kendi seçimlerinizi yapmaya teşvik edecek kadar da saygı duyuyorsunuz.

Kendinizi ayrı bir kişi olarak hissetmek

Sağlıklı ilişkiler en iyi şekilde birbirine bağımlı olarak tanımlanır. Karşılıklı bağımlılık, karşılıklı destek için birbirinize güvendiğiniz, ancak yine de benzersiz bir birey olarak kimliğinizi sürdürdüğünüz anlamına gelir.

Başka bir deyişle, ilişkiniz dengelidir. Onların onayına ve sevgisine sahip olduğunuzu biliyorsunuz, ancak özgüveniniz onlara bağlı değil. Birbirinizin yanında olmanıza rağmen, tüm ihtiyaçlarınızın karşılanması için birbirinize güvenmiyorsunuz .

Hâlâ ilişki dışında arkadaşlarınız ve bağlantılarınız var ve kendi ilgi alanlarınız ve hobilerinizin peşinden gitmek için zaman harcıyorsunuz.

Merak

Sağlıklı, uzun süreli sevginin temel özelliklerinden biri meraktır.

Bu onların düşünceleri, hedefleri ve günlük yaşamıyla ilgilendiğiniz anlamına gelir. Onların en iyi hallerine ulaşmalarını izlemek istersiniz. Eskiden kim olduklarına ya da kim olmaları gerektiğini düşündüğünüze sabitlenmediniz.

Antin, “Birbiriniz hakkında esnek zihniyetlere sahipsiniz” diye ekliyor.

Merak ayrıca, mevcut ilişkinizin yönleri daha az tatmin edici hale gelirse, ilişki yapınızdaki değişiklikleri düşünmeye veya bunlar hakkında konuşmaya istekli olduğunuz anlamına gelir. Aynı zamanda gerçekçiliği de içerir. Onları, idealize edilmiş bir versiyonu değil, gerçekte kim oldukları için görüyorsunuz ve o kişiyi önemsiyorsunuz.

Ayrı zaman

Sağlıklı ilişkilerdeki çoğu insan birlikte zaman geçirmeye öncelik verir, ancak birlikte geçirdiğiniz zaman kişisel ihtiyaçlara, işe ve diğer taahhütlere, yaşam düzenlemelerine vb. Göre değişebilir.

Ama aynı zamanda kişisel alan ve zaman ihtiyacını kendi başınıza da tanıyorsunuz. Belki bu zamanı tek başınıza dinlenerek, bir hobinin peşinden koşarak veya arkadaşlarınızı veya ailenizi görerek geçiriyorsunuz.

Ne yaparsan yap, her anınızı birlikte geçirmenize ya da biraz ayrı zaman geçirdiğinizde ilişkinizin kötüye gittiğine inanmanıza gerek yok.

Oyunculuk veya gönülsüzlük

Ruh hali uygun olduğunda eğlenmek ve kendiliğindenlik için zaman ayırmak önemlidir. Birlikte şaka yapıp gülebiliyorsan, bu iyi bir işaret.

Bazen yaşam zorlukları veya sıkıntı birinizi veya ikinizi de etkileyebilir. Bu, ilişkinizin tonunu geçici olarak değiştirebilir ve her zamanki gibi birbirinizle ilişki kurmanızı zorlaştırabilir.

Ancak kısaca da olsa gerginliği hafifletmeye yardımcı olan daha hafif anları paylaşabilmek, zor zamanlarda bile ilişkinizi güçlendirir.


Takım çalışması

Güçlü bir ilişki, bir ekip olarak kabul edilebilir. Bir konuda aynı fikirde olmasanız veya tamamen aynı olmayan hedefleriniz olsa bile birlikte çalışır ve birbirinizi desteklersiniz.

Kısacası, birbirinizi geri kazandınız. Mücadele ederken onlara dönebileceğini biliyorsun. Ve size ihtiyaç duyduklarında her zaman destek sunmaya hazırsınız.

Çatışma çözümü

Sağlıklı bir ilişkide bile, ara sıra anlaşmazlıklar yaşayacak ve zaman zaman birbirinize sinirli veya öfkeli hissedeceksiniz. Bu tamamen normal. İlişkinizin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

Önemli olan, çatışmayı nasıl ele aldığınızdır. Farklılıklarınız hakkında kibarca, dürüstçe ve saygıyla konuşabilirseniz, doğru yoldasınız demektir.

Çatışmayı yargılamadan veya küçümsemeden ele alan ortaklar genellikle bir uzlaşma veya çözüm bulabilirler.

Bana Whatsapp ile ulaşabilirsin
Whatsapp Hattı