Travma Tedavisi

  1. Tedavilerim
  2. Travma Tedavisi

TRAVMA NEDİR

Travma, bir bireyin başa çıkma yeteneğini baskılayan, çaresizlik duygularına neden olan, benlik duygusunu ve tüm duygu ve deneyimleri hissetme yeteneklerini azaltan son derece üzücü veya rahatsız edici bir olaya verilen tepkidir.

Belirtileri:

  • Şok, inkar veya inanmama.
  • Karışıklık, konsantre olmada zorluk.
  • Öfke, sinirlilik, ruh hali değişimleri.
  • Kaygı ve korku.
  • Suçluluk, utanç, kendini suçlama.
  • Başkalarından uzaklaşma.
  • Üzgün veya umutsuz hissetmek.
  • Kopukluk veya duygusuzluk hissi.

Psikolojik travma, bir kişinin oldukça stresli bulduğu bir olaya verilen tepkidir. Örnekler arasında bir savaş bölgesinde olmak, bir doğal afet veya bir kaza yer alır. Travma, çok çeşitli fiziksel ve duygusal semptomlara neden olabilir.

Stresli bir olay yaşayan herkes travma geliştirmez. Ayrıca çeşitli travma türleri de vardır. Bazı insanlar birkaç hafta sonra düzelen semptomlar geliştirirken, diğerleri daha uzun vadeli etkilere sahip olacaktır.

Tedavi ile insanlar travmanın temel nedenini ele alabilir ve semptomlarını yönetmek için yapıcı yollar bulabilir.

Bu yazıda, çeşitli travma türlerini, travma semptomlarını ve mevcut tedavi seçeneklerini tartışıyoruz.

Travma geçirmiş bir kişi, hem olaydan hemen sonra hem de uzun vadede bir dizi duygu hissedebilir. Bunalmış, çaresiz, şok olmuş hissedebilir veya deneyimlerini işlemekte zorluk çekebilirler. Travma ayrıca fiziksel semptomlara da neden olabilir.

Travmanın kişinin refahı üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir. Semptomlar devam ederse ve ciddiyette azalmazsa, travmanın travma sonrası stres bozukluğu ( TSSB ) adı verilen bir akıl sağlığı bozukluğuna dönüştüğünü gösterebilir .

Aşağıdakiler dahil çeşitli travma türleri vardır :

Akut travma: Bu, tek bir stresli veya tehlikeli olaydan kaynaklanır.
Kronik travma: Bu, oldukça stresli olaylara tekrarlanan ve uzun süreli maruz kalmanın sonucudur. Örnekler arasında çocuk istismarı, zorbalık veya aile içi şiddet yer alır.
Karmaşık travma: Bu, birden fazla travmatik olaya maruz kalmanın sonucudur.
İkincil travma veya dolaylı travma , başka bir travma biçimidir. Bu tür travma ile kişi, travmatik bir olay yaşamış biriyle yakın temastan travma semptomları geliştirir.

Aile üyeleri, akıl sağlığı uzmanları ve travmatik bir olay yaşamış olanlarla ilgilenen diğerleri dolaylı travma riski altındadır.

Bana Whatsapp ile ulaşabilirsin
Whatsapp Hattı